SIKÇA SORULAN SORULAR

Aklınıza takılan sorular bu alandan detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

 • Nozül Ömrüne Etki Eden Faktörler Nelerdir?

  Sıvı veya akışkan malzemelerin üretim amaçlı püskürtülmesi ya da sadece akışının kontrol edilmesi için kullanılan, kullanım alanına göre farklı metal veya alaşımlardan üretilen parçalara “nozül” adı verilmektedir.3 boyutlu yazıcılarda ise nozül kısmı eriyik filamanın (plastiğin) aktığı noktayı ifade etmek için kullanılır. Genelde ısı iletiminin sağlıklı olması için pirinçten imal edilirler. Bir tarafları ısı bloğuna vidalana bilmeleri için dişli şekilde olurken, diğer uçları konik geometride işlenmiş olup uç kısmında bir filaman akışı için bir delik mevcuttur. Bu deliğin çapı aynı zamanda kullandığınız nozülün çapını ifade eder. Yani “0,4 mm nozül” dendiği zaman nozülün uç kısmındaki deliğin çapı ifade edilmiş olunur.Farklı çapları bulunmakla beraber genelde 3 boyutlu yazıcılar 0,4 mm çaplı nozüller ile üretilirler. Bu kadar küçük bir açıklıktan uzun süreli yarı akışkan/akışkan filaman geçmesi elbette zaman zaman tıkanıklığa sebep olmaktadır. Kullanım koşullarına göre değişiklik gösterse de yılda 3-4 nozül tıkanması ile karşılaşmak normal durumdur. 


 • 3D Yazıcı Baskı Kalitesine Etki Eden Faktörler

  FİLAMAN (FİLAMENT)

  Plastik eklemeli üretimin temel taşlarından olan filaman, 1.75 ve 2.95 mm kalınlığından tel şeklinde ekstrüzyon plastiktir.  Genelde 500 – 1000 gram ağırlığında rulolar halinde bulunabilmektedir. Çok farklı ham ve modifiye edilmiş plastikten üretilir, geniş bir renk skalası ile satılır.

  DİLİMLEYİCİ (SLİCER) PROGRAMLAR

  Dilimleyici programlar “.stl” uzantılı katı model dosyalarınızı yazıcının anlayacağı takım yolu kodlarına (gcode’lara) dönüştüren programlardır. Ücretli ve ücretsiz birçok program açık kaynaklı yazıcılarda kullanılabileceği gibi kapalı kaynaklı yazıcıların kendi dilimleme programları mevcuttur.Temelde benzer algoritmalar ve baskı ayarları kulansalar da bazı dilimleyiciler daha çok seçenek imkânı sunarak daha tecrübeli kullanıcılara hitap ederken bazıları daha az ayar ile yeni başlayanları hedefler. Kendi deneyimize uygun bir dilimleyici ile çalışmalarınıza başlamak hem baskı başarı oranınızı hem de alışma sürecinizi kolaylaştırır.

  BASKI AYARLARI

  Modelinizi baskıya hazırlarken dilimleyici üzerinden yaptığınız her değişikliğin baskınızın kalitesine etki edeceğini unutmayın. Sağlıklı bir baskı süreci için gerek farklı filaman tipleri gerekse faklı modellere göre baskı ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden dilimleyici üzerinde yaptığınız değişikliklerinin nelere etki edeceğini veya modelinizin hangi ayarlarda değişiklik gerektireceğini bilmeniz gerekir.

  MODEL

  3 boyutlu yazınız ile ister hazır modeller isterseniz kendi çizimini yaptığınız modeller ile üretim yapabilirsiniz. İnternet ortamında bulacağınız bazı modelleler özel olarak 3 boyutlu yazıcıda basılmaya uygun üretilmiştir. Normalde karşılaşacağınız bir modelden daha yumuşak açılar ile yükselirler, köprü açıklıkları düşüktür.

  KULLANICI TECRÜBESİ

  Başta söylediğimiz gibi 3 boyutlu baskı prosesi öğrenmesi kolay ustalaşması zor bir süreçtir. Gerek farklı malzeme tiplerini gerekse farklı baskı ayarlarının etkilerini öğrenmek zaman alabilir. Kullanıcı olarak ürüne ait kılavuzları dikkatli okuyup anlayarak ilerlemeniz hem makinenizi tanımanızı kolaylaştırır hem de daha iyi kullanıcı deneyimi yaşamanızı.

 • 3D Yazıcınıza Baskı Bitiş Melodisi Ekleme

  3D yazıcınızın baskı sonunda kısa bir melodi çalarak size baskı sonunda sesli uyarı vermesini sağlayabilirsiniz. Rigid3D gibi açık kaynaklı yazılımlar kullanan 3D yazıcılarda cihazın bütün parçalarını gcode komutları ile yönetmek mümkün. Cihazın üzerindeki bip sesi veren buzzera gcode komutları ile komut vererek çeşitli notalara yakın sesler elde etmek mümkün.

  Buzzerın çalmasını sağlayan gcode komutu M300 S P. Bu komut ile değişik frekanslarda değişik süreler için buzzerı titretip melodiler elde edilebiliyor. Melodilerin gcode dizilerini kolayca elde etmek için RTTTL (eski cep telefonu melodi formatı) formatındaki nota dizisini gcode dizisine çeviren aşağıdaki linkteki sayfayı kullanabilirsiniz.

  RTTTL –> GCODE Dönüştürücü

  Elinizde RTTL dizisinde bir melodi yoksa aşağıdaki linklerden RTTTL formatının açıklamasına ulaşıp kendi melodinizi RTTTL formatında yazıp kullanabilir ya da elinizdeki bir MIDI dosyasını RTTTL formatına dönüştürebilirsiniz.

  RTTTL Formatı Tanımı

  MIDI –> RTTTL Dönüştürücü

  RTTTL formatının basit yapısından ötürü kimi melodileri RTTTL formatında yazmak sorun olabiliyor. Mesela triole gibi düzensiz notaları üretmek problemli. Bu gibi durumlarda oluşturulan gcode dosyası üzerinde P değerleri ile oynayarak doğru uzunluğu yakalayabilirsiniz.

  Göktuğ Balcı Rigid3D makinalar için bir melodi hazırladı. Aşağıda yer alan bu melodinin gcodeunu Cura’da end gcode’un sonuna ekleyerek, 3D yazıcınızın baskının bittiğini kısa neşeli bir melodi ile haber vermesini sağlayabilirsiniz.

  M300 S2093 P150

  M300 S2637 P150

  M300 S3135 P150

  M300 S4186 P150

  M300 S3135 P150

  M300 S2637 P150

  M300 S2793 P150

  M300 S2349 P150

  M300 S1975 P150

  M300 S2093 P450

Nusrettin Mahallesi İstiklal Caddesi No:18 A Merkez/DÜZCE
info@teira3d.com
0552 424 11 08